ZLATÁ KORUNA

Nádherná obec a klášter.

Do kláštera podle legendy založil klášter ze zbožných pohnutek.Důvody pro založení kláštera však byly zároveň i politické. Nový klášter měl zamezit případné rozpínavosti rodu Vítkovců, kterým patřil nedaleký Český Krumlov.    Zakladatel věnoval Zlaté Koruně rozsáhlé pozemky, k nimž pak přibyly další od jiných donátorů, což klášteru umožnilo velký rozkvět ve 14. století.
Po třicetileté válce, během níž klášter trpěl pobyty vojsk a rabováním, se však Zlatá Koruna vzchopila a dokonce se ve 2. polovině 17. století počítala mezi vzorové kláštery českomoravské cisterciácké provincie. V té době byl klášter nákladně opravovy. V letech 1979 až 2000 byl pod správou Státní vědecké knihovny v Českých Budějovicích a nyní ho spravuje Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích. V roce 1995 byl zlatokorunský klášter prohlášen národní kulturní památkou.  

V klášteře Zlatá Koruna je bezbariérové WC, v hlavní bráně ukazatel na směr pro vozíčkáře k pokladně (ke zvonku na budově, který pokladní oznámí že na nádvoří čekáme .I.prohlídková trasa kláštera Zlatá Koruna( prohlídka kláštera a kostela Nanebevzetí Panny Marie) je přístupná s malými překážkami, které jsme schopni překonat (ať průvodce, nebo někdo ze zaměstnanců může pomoci při zdolávání asi 5 schodů( celkem na celé prohlídkové trase), samozřejmě pokud bude sebou vozíčkář mít doprovod, není již žádný problém.

Pokud se rozhodněte projít po Koruně tak doporučuji autem dorazit na okraj obce a jít kousek po silnici je to zkopce ta prosím ten kdo má mech.vozík doprovod vede to do údolí přímo centrem obce, Cesta dál se line  přes most což se dostanete na druhý břeh protékající Vltavy přes most nájezdy na chodník. hlavní komunikace vede do prava, ale my jdeme do leva zde je velký kepm z ubytováním a dvěma restauracemi obě májí venkovní posezení, kemp je nově opraven. Je to velké stanoviště pro vodáky takže louku podél vody obývají i stany. Pokračujeme od restaurace kempem podle vody lesem cesta je asfaltová dostupná cesta pro nás končí lesní přírodní rezervací, potom je to vhodné jené pro chodící ale i tak procházka stojí za to, stejnou cestou se vracíme zpět, tak máte možnost vidět  celkový pohled na zlatou korunu.
Zlatá Koruna je super místo na výlet v Jižních Čechách.

 

 
08.05.2015

K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentářeBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:

Kontakt

Handicap tour o.s.
info@handicaptour.cz

Facebook

© Copyright 2013-2014, www.handicaptour.cz