HOLAŠOVICE

Délka trasy: 0 km
Náročnost: 1
Převýšení: 0

Nevelká osada Holašovice leží v půvabné krajině jižních Čech nedaleko Českých Budějovic v Šumavském podhůří na jihovýchodních svazích Blanského lesa klesajícího do Českobudějovické rybniční pánve.Jihočeská vesnička Holašovice se svou návsí s barokními selskými domy,Obec Holašovice leží na samém okraji východního hřebene pohoří Blanský les, západně od Českých Budějovic. Pro přesnost patří k obci Jankov vzdálené 2 km, vesnička leží na úpatí kopce zvaném Skalka v nadmořské výšce 494m, přesně 14,5 km západně od Českých Budějovic.     
Náves a kolem ní stojící statky jsou základní historickou částí Holašovic.Vzhled návsi se za staletí takřka nezměnil. Má úctyhodné rozměry 210 x 70 metrů a kromě kaple na ní stojí ještě obecní kovárna a vedle ní dům, ve kterém bydlel kovář.
Uprostřed se nachází malý návesní rybníček, vedle stála obecní kovárna.Na jižní straně návsi stávala obecní pastouška, která byla v padesátých letech zbořena.Kolem návsi, jak dosvědčují staré urbáře, stálo 17 statků, od kterých se v devatenáctém století oddělily menší usedlosti, takže v současné době jejich počet činí dvacet dva.Před některými statky stojí zrestaurované dřevěné pumpy. Obec je zajímavá především díky stavebnímu slohu svých statků.Ve svém celku jsou náves a okolní stavení naprosto unikátní ukázkou barokního stavebního stylu.
Každý statek na návsi se skládal z hlavní budovy, ve které se nacházel hospodář, a z předsíně navazující chlév. Na druhé straně dvora stál obvykle výměnek, který obývali rodiče hospodáře. Na něj navazovaly další hospodářské budovy. Proti zahradě uzavírala dvůr stodola, za kterou se nacházela rozsáhlá zahrada. Kolem celé vesnice ohraničovala zahrady kamenná zídka. U větších statků tzv. "dvouláníků" dodnes stojí ve dvoře, obvykle mezi obytnými budovami "špýchar", do kterého se uskladňovalo obilí. Do značné míry špýchary připomínají středověké obranné věže.Prakticky všechny budovy jsou stavěny z kamene, jako pojiva se používala hlína.
 
Nejedná se o vycházku na kilometry špíše výlet do jedné jihočeské vesnice zachovalými domy Přijedeme cestou od  Českých Bdějovic na okraji návsi na pravo je infocentrum, kde je možnost se i občerstvit cesty vesnicí jsou asfaltové a posedět u rybníčku po stromem v letních měsících se také hodi. Vesnička se stala v roce 1995 unesco České Republiky. myslím, že tady na Vás dýchne pohadková atmosféra.

 

 

 
02.01.2014

K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentářeBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici čtyři:

Kontakt

Handicap tour o.s.
info@handicaptour.cz

Facebook

© Copyright 2013-2014, www.handicaptour.cz